TZ - Český sport bojuje o přežití

TZ - Český sport bojuje o přežití

Tiskové zprávy
Tiskové zprávy
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Do boje o záchranu českého sportu se zapojili zástupci největších sportovních organizací, významné sportovní osobnosti a ministr školství, mládeže a tělovýchovy. „A máme dalších 2,5 milionu spolupracovníků po celé republice.

„A máme dalších 2,5 milionu spolupracovníků po celé republice. Neustále slyšíme o nějaké loterijní lobby a jejím vítězství. Je to nesmysl, hazard ztratil, co mohl. Naše lobby je zcela transparentní a má jasný cíl: přežití sportu. Pokud bude schválen zákon o odvodu z hazardu i v senátu, odvrátíme hrozící kolaps. “ řekl Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

Pokud však zákon senátem neprojde a vrátí se zpět do poslanecké sněmovny, zakonzervuje se současný stav a loterijním společnostem zůstane pro příští rok 8 miliard korun, což je čtyřletý rozpočet českého sportu. „A to by byl ten nejhorší možný scénář. Pak by teprve hazardní lobby slavila vítězství,“ varuje poslanec a olympijský vítěz Jiří Šlégr.

Sport v Česku zažívá těžké časy – v celé Evropské unii jsou na tom ze strany podporu státu hůře jenom Malta a Bulharsko. „Je smutné, že za takto tristní postavení musíme bojovat,“ podotýká pražský zastupitel a bývalý špičkový hokejový gólman Petr Bříza. Podle schváleného zákona připadne třetina odvodů z loterií sportu, tedy přibližně dvě miliardy korun. Nezíská tedy oproti minulosti nic navíc, pouze uhájí svou pozici.

„Prosazoval jsem, aby nový zákon stanovil taková pravidla, kdy finanční zdroje určené sportovcům půjdou prostřednictvím příslušného resortu a ne přes nadace či různé fondy, na které si ukážou loterijní společnosti. Já pak mohu garantovat, že se peníze dostanou tam, kde jsou nejvíce potřeba, malým klukům v trenýrkách. Nemůže se pak opakovat scénář Sazka, kdy si sport škodí sám,“ prohlásil Josef Dobeš, ministr školství, mládeže a tělovýchovy.

„Oproti řadě prohlášení, která se dočítáme, zatím hazard ztrácí na všech frontách,“ podotýká Jiří Kejval. Odvody se podle zákona, který prošel dolní komorou, zvyšují z šesti na osm miliard korun, vznikla nová korporátní daň a loterijní společnosti mohou rozdělovat pouze 33 procent z odvodů. Financování sportu zdaněním hazardu je navíc běžné v celé EU.

„Na rozdíl od sportovců dostanou obce v případě schválení předmětného zákona senátem o 2,5 miliardy korun navíc. Nemůžeme ale nechat bez povšimnutí snahy některých starostů sebrat veškeré peníze z daní loterijních společností. Neznám zákon, který by obcím přikázal, že jasně definovanou částku poskytnou sportu. Nechceme stále spoléhat na to, že nám někdo něco milosrdně dá,“ upozorňuje Miroslav Jansta, šéf České basketbalové federace.

„Znepokojuje mne fakt, že v současné době z peněz určených na sport můžeme podporovat pouze jedno dítě v poměru k roku 1989, kdy jsme ze státní podpory mohli financovat děti čtyři. Český sport se pouze snaží uhájit svou pozici, navíc nežádá peníze z veřejných prostředků, ale z hazardu, který na sportu parazituje,“ uzavírá Jan Železný, člen Mezinárodního olympijského výboru.

Oficiální tisková zpráva ke stažení zde.

líbil se ti článek?